Wypisz choroby układu krwionośnego

Pobierz

Sport działa również wspomagająco w leczeniu schorzeń układu krążenia.. Choroby serca i naczyń, takie jak: choroba wieńcowa, zawał serca czy udar mózgu, powstają w wyniku działania tak zwanych czynników ryzyka.. 6) Jaka jest główna rola trombocytów?. Pojawiają się trudności w oddychaniu - duszności.. 38) Co to jest transplantacja?. Do najczęściej występujących chorób serca i układu krwionośnego zaliczamy nadciśnienie tętnicze oraz miażdżycę, która może prowadzić do choroby niedokrwiennej serca, a ta z kolei do stanu zagrożenia życia, jakim jest zawał mięśnia sercowego.. - Czynniki wpływające na powstanie chorób układu kr - Pytania i odpowiedzi - BiologiaMoże wynikać z choroby niedokrwiennej serca, niedoczynności tarczycy lub hiperkaliemii, czyli nadmiernego stężenia potasu we krwi.. 36) Krótko scharakteryzuj miażdżycę.. 4) Wymień elementy morfotyczne krwi.. wpływ wysiłku fizycznego na zmiany tętna i ciśnienie krwi .. Mimo coraz lepszej diagnostyki i nowoczesnych metod leczenia, choroby te sąjednąz najczęstszychprzyczyn zgonówtak w Polsce, jak i w wielu innych krajach świata.. 5 pkt za rozwiązanie + 3 pkt za najlepsze rozwiązanie -4.1.2016 (22:50) Odpowiedzi Patibull3 rozwiązane zadania Patibull.. Serce znajduje się w klatce piersiowej i otoczone jest workiem osierdziowym.Choroby układu nerwowego to innymi słowy choroby neurologiczne..

Choroby układu krwionośnego.

Bardzo często chory doświadcza bólów serca.. Chorobom układu krążenia towarzyszy utrata przytomności, bóle oraz zawroty głowy.Choroby układu krwionośnego: -Miażdżyca:powstaje na skutek odkładania się na wewnętrznych ścianach tętnic złogów i zwężania się światła tętnic co utrudnia dopływ krwi do tkanek.. 5) Jaka jest główna rola erytrocytów?. Na ilość cholesterolu we krwi wpływa w decydującym stopniu rodzaj diety.Choroby układu krwionośnego.. Nadciśnienie tętnicze jest chorobą przewlekłą, która podlega długotrwałemu leczeniu.Najbardziej rozpowszechnionym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia są zaburzenia poziomu lipidów we krwi.. Zalicza się do nich m.in.: chorobę niedokrwienną serca, kadriomiopatie, zapalenia mięśnia sercowego, wady wrodzone, zaburzenia rytmu, nadciśnienie tętnicze, żylaki i zakrzepice naczyń żylnych.Choroby układu krążenia - schorzenia narządów i tkanek układu krążenia, w szczególności serca, tętnic i żył, nazywane również chorobami układu sercowo-naczyniowego.Historycznie ich rozpoznawaniem i leczeniem zajmowała się interna.Obecnie są domeną kardiologii, natomiast leczeniem operacyjnym zajmują się chirurgia naczyniowa, kardiologia inwazyjna oraz kardiochirurgia.Choroby układukrążenia,nazywane inaczej chorobami układusercowo-naczyniowego, to pojęcieobejmującezaburzenia w obrębieukładunaczyń krwionośnychi serca..

Przykłady chorób układu krwionośnego.

Temat: Budowa i działanie serca.. BIAŁACZKA (leukemia) - jej istotą jest niekontrolowana, nieprawidłowa i samoistnie nieodwracalna ekspansja krwinek.. Szczególnie narażone na rozwój chorób układu krążenia są osoby,Odpowiedzi do ćwiczenia zapisujemy w zeszycie przedmiotowym.. Częstym objawem jest również kołatanie serca oraz obrzęki.. 35) Krótko scharakteryzuj anemię.. Jednym z ważniejszych parametrów podlegających diagnozie jest liczba erytrocytów i leukocytów.. 7) Jak inaczej nazywamy trombocyty?. do sprawdzianu :) 33) plusik za aktywność!. Aktywność fizyczna jest polecana w przypadku większości chorób układu krążenia, do których .. W przypadku zwiększonego rytmu serca, gdy dodatkowe skurcze pojawiają się sporadycznie, chory nie ma poważnych dolegliwości.Choroby układu krwionośnego.. Uzupełnij tabelę dotyczącą chorób układu krwionośnego: choroba przyczyna objawy profilaktyka ANEMIA MIAŻDŻYCA CHOROBA WIEŃCOWA BIAŁACZKA NADCIŚNIENIE TĘTNICZE Pozdrawiam KCProfilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego.. BibliografiaChoroby układu krwionośnego - Objawy Choroby układu objawiają się przede wszystkim dolegliwościami oddechowymi.. -Zawał mięśnia sercowego:powstaje w wyniku zablokowania skrzepem jednej z tętnic wieńcowych,co prowadzi do martwicy mięśnia sercowego.Jak sklasyfikować choroby układu krążenia, czyli dziesięć najczęstszych dysfunkcji układu krwionośnego..

34) Wymień trzy choroby układu krwionośnego.

37) Krótko scharakteryzuj AIDS (zespół nabytego niedoboru odporności).. Występują u ponad połowy dorosłych Polaków [3].. środa, 22-12- 2021 .. Skąd się biorą choroby układu krążenia i co jest ich przyczyną?. 39) Wymień 3 sposoby dbania o układ krwionośny.Choroby układu krwionośnego dzielimy na :a) zakażne - przenoszone przez krew za pośrednictwem owadów, np. :- dur plamisty ( wesz )- malaria ( komar ).b) cywilizacyjne - wywołane stresami, zanieczyszczeniem środowiska, niewłaściwym odżywianiem :- miażdżyca naczyń,- choroba wieńcowa,- zawał mięśnia sercowego,- nadciśnienie tętnicze.ko rozwoju chorób serca i naczyń — aby żyć lepiej i dłużej.. Niektóre, jak np. cukrzyca pojawiają się w konsekwencji zachorowań innych narządów.Aktywność fizyczna w chorobach układu krążenia.. cele : - poznanie budowy i roli pracy serca.. Wczesnymi objawami nadciśnienia mogą być bóle i zawroty głowy, omdlenia i uczucie kołatania serca.VI.. Ćwiczenie 2 Na podstawie podręcznika s.115-117 wypisz przykłady chorób układu krwionośnego.Wymień cztery choroby układu krwionośnego.. Zaburzeniami lipidowymi określa się zmiany poziomu cholesterolu LDL, HDL oraz trójglicerydów.. Istnieją czynniki ryzyka rozwoju .Choroby układu krążenia to grupa bardzo różnych schorzeń serca i naczyń krwionośnych..

NADCIŚNIENIE TĘTNICZE ...Wypisz choroby układu krwionosnego.

8) Jaka jest główna rola leukocytów?32) 1p.. Jest chorobą układu krążenia, w której w naczyniach tętniczych panuje zwiększone ciśnienie krwi.. BIAŁACZKA (leukemia) - jej istotą jest niekontrolowana, nieprawidłowa i samoistnie nieodwracalna ekspansja krwinek białych (leukocytów) wytwarzanych ze szpiku .Miażdżyca jest najczęstszą przyczyną stwardnienia tętnic Choroba niedokrwienna serca - - zespół objawów chorobowych będących następstwem przewlekłego stanu niedostatecznego zaopatrzenia komórek mięśnia sercowego w tlen i substancje odżywcze Ostre zespoły wieńcowe,- to grupa schorzeń cechująca się zmianami w krążeniu wieńcowym, których wspólną cechą jest znaczne ograniczenie lub ustanie przepływu w tętnicach wieńcowych.. Notatka: Temat: Budowa i działanie serca.. Badanie pozwala wykryć niektóre choroby we wczesnych fazach ich rozwoju.. Badania wskazują, że wysiłek fizyczny oraz ruch jest doskonałą profilaktyką chorób sercowo-naczyniowych.. Objawy są zależne od rodzaju zaburzenia rytmu serca.. 3) Co jest głównym składnikiem osocza?. 2) Jak nazywa się czerwony barwnik znajdujący się w krwinkach czerwonych?. Najczęstszą przyczyną tych .Najważniejsze choroby układu krwionośnego podano w zależności od dotkniętych nimi struktur: serce: choroba niedokrwienna serca, czyli ostre zespoły wieńcowe, niewydolność serca, kardiomiopatie, wady budowy.. żyły: przewlekła niewydolność żylna, żylaki, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa - żylaki .Objawy to duszności, kołatanie serca, ogólne osłabienie, omdlenia, chłodne ręce i stopy, sinica skóry - może ona obejmować odsiebne części kończyn (od kolan w dół i od łokci w dół) płatki uszne, nos i wargi, ale najłatwiej i najpewniej można ją stwierdzić oglądaniem błon śluzowych jamy ustnej i języka, palce w kształcie pałeczek dobosza.Na podstawie oceny jakościowej i ilościowej składników krwi można określić stan zdrowia danej osoby.. Najpopularniejsze choroby układu krążenia to: I. NADCIŚNIENIE TĘTNICZE.. Zmniejszona liczba krwinek czerwonych występuje na przykład przy anemii.. Przykładami chorób układu krwionośnego są: tętniak i żylak, miażdżyca, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, choroba Bürgera, czyli zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic, zespół Takayasu, choroba Kawasakiego, choroba Raynauda..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt